21.4 C
Ikaria
Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου, 2024

Ιστορική Συμμετοχή με ήττα του Διαγόρα Ραχών Ικαρίας στο Κύπελλο Ελλάδας

Ο Διαγόρας Ραχών Ικαρίας μπορεί να μην κατάφερε να υπερβεί το εμπόδιο της ισχυρής Κηφισιάς στη Β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, ωστόσο, η συμμετοχή του στο θεσμό αποτελεί μια ιστορική στιγμή για το νησί και το σύλλογο. Παρά το τελικό αποτέλεσμα, η πορεία αυτή καταδεικνύει τη δύναμη και το πάθος μιας τοπικής ομάδας που κατέκτησε το Κύπελλο του Νομού Σάμου για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Ο αγώνας κόντρα σε μια ομάδα με ιστορία στην Α’ Εθνική αποτέλεσε σημαντική εμπειρία για τους παίκτες του Διαγόρα, που αγωνίζονται στο τοπικό πρωτάθλημα. Με το κεφάλι ψηλά, ο Διαγόρας απέδειξε ότι με πίστη και συλλογική προσπάθεια, οι μεγάλες ευκαιρίες μπορούν να γίνουν πραγματικότητα, ενώ η εμπειρία αυτή θα τους ενισχύσει στη μελλοντική πορεία τους.

Η συμμετοχή σε έναν τέτοιο θεσμό και η ευκαιρία να αγωνιστούν σε πανελλήνιο επίπεδο είναι ήδη μια σημαντική νίκη για το σύλλογο και την τοπική κοινωνία, που ενώνει τις δυνάμεις της γύρω από την ομάδα.

Συγχαρητήρια αξίζουν και στις δύο ομάδες, τόσο στην Κηφισιά για την πρόκριση στην επόμενη φάση, όσο και στον Διαγόρα Ραχών Ικαρίας, που παρά τις αντίξοες συνθήκες έδειξε το ήθος και την αποφασιστικότητα που χαρακτηρίζει έναν πραγματικό κυπελλούχο.

Στο αγωνιστικό μέρος

Η ομάδα της Κηφισιάς ξεκίνησε δυναμικά και άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μάναλη, ο οποίος συνέχισε σκοράροντας επίσης στο 6ο, 13ο και 15ο λεπτό, διαμορφώνοντας γρήγορα το 4-0. Στη συνέχεια, ο Μαζουλουξής πρόσθεσε άλλο ένα γκολ στο 17′, ενώ ο Μίλερ με δύο γκολ στο 27′ και το 32′ καθώς και ο Ρότσα στο 42′, διαμόρφωσαν το 8-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κηφισιά συνέχισε την επιθετική της επιτυχία με τον Παντελίδη να σκοράρει δύο φορές (47′, 58′), τον Σόουζα στο 51′, τον Μίλερ στο 53′, τον Ζόνιο στο 57′ και τον Κυριόπουλο στο 68′, ολοκληρώνοντας το τελικό 14-0 υπέρ της Κηφισιάς.

Παρά το βαρύ σκορ, ο Διαγόρας έδειξε πείσμα και αντοχή απέναντι σε έναν πανίσχυρο αντίπαλο.

Η ομάδα της Κηφισιάς μετά το νικηφόρο για αυτήν αποτέλεσμα περνάει στην τρίτη φάση του θεσμού όπου θα βρεθεί αντιμέτωπη με μία από τις ομάδες ΑΕ Ευόσμου ή Εθνικού Νέου Κεραμιδίου.